חיפוש
Close this search box.

5 טיפים לשמירה על החניכיים והשיניים

כולנו יודעים/ות שאחד מהתנאים הבסיסיים ביותר לבריאות טובה של החניכיים והשיניים היא שמירה על היגיינת הפה. אולם, מעבר למניעה של חורים או מחלות חניכיים מחקרים שונים   הראו כי שמירה על בריאות הפה עשויה גם לתרום לבריאות הכללית.

עששת או בעיות חניכיים יכולות לגרום לכאבים עזים, לאבדן שיניים, לקושי באכילה ובדיבור, ואף לפגיעה ניכרת בתחושת הדימוי העצמי. לצד זאת , בעיות נפוצות אלה יכולות להעלות את הסיכוי למחלות שונות, כמו סוכרת , מחלות לב ואפילו שבץ. טיפול מתאים ועקבי בבית ואצל רופא שיניים עשוי למנוע את התפתחות מחלות הפה הנפוצות ואף לתרום לשמירה על הבריאות הכללית . הנה כמה טיפים (מוכחים מחקרית) לשמירה על שיניים וחניכיים בריאות.

בחרו את המברשת המתאימה ביותר עבורכם

אחת מהשיטות המרכזיות להסרת רובד החיידקים מהשיניים ושמירה על בריאות הפה היא צחצוח יומיומי. עם זאת, יעילות הצחצוח אינה תלויה רק בתדירות שבה אנו מבצעים את הפעולה, אלא גם בסוג המברשת שבה אנו משתמשים.

צחצוח חזק מדי או שימוש במברשת שיניים בעלת זיפים קשים עלול לפגוע בשכבת האמייל של השיניים ובחניכיים, לגרום לרגישות בשיניים ואף לנסיגת החניכיים. מומלץ להשתמש במברשת שיניים בעלת סיבים רכים ולהקפיד על תחלופה שלה אחת לכל שלושה חודשים, או כאשר קצוות הסיבים נראים מרוטים. אם את/ה מתקשה לסגל טכניקת צחצוח עדינה, מומלץ לשקול שימוש במברשת שיניים חשמלית. מחקר מסוים בחן את השימוש במברשת חשמלית בהשוואה למברשת רגילה ומצא כי לאחר התקופה על גבי השיניים של הנבדקים שהשתמשו במברשת החשמלית הצטבר 20% פחות פלאק והם סבלו מדימומים בכ-50% פחות, בהשוואה לנבדקים שהשתמשו במברשת רגילה. מחקר נוסף מצא כי נבדקים שהשתמשו במברשת שיניים חשמלית היו בעלי חניכיים בריאות יותר.

אל תוותרו על חוט דנטלי

חוט דנטלי נחשב לאחד מהכלים היעילים ביותר לניקוי המרווחים הצפופים בין השיניים. למעשה, באמצעות צחצוח בלבד אנחנו יכולים לנקות רק כ-60% ממשטח השן. שימוש בחוט דנטלי מפחית את הצטברות חלקיקי המזון ורובד החיידקים בין השיניים וכך עשוי למנוע התפתחות של מחלות חניכיים ועששת וגם להגן מפני הבל פה

השתמשו במוצרים המכילים פלואוריד

פלואוריד הוא מלח של פלואור הנמצא בטבע ומגן מפני היווצרות של חורים בשיניים. במקומות שבהם הפלואוריד נמצא במים באופן טבעי, קיימת תחלואה נמוכה יותר בעששת. כמו כן, פלואוריד נמצא גם בסוגים שונים של משחות שיניים ומי פה. שימוש במוצרים המכילים פלואוריד עוד בגילאים צעירים מסייע ליצירה של שכבת מגן על גבי השן ובחיזוק גבישי הזגוגית. כך השיניים עמידות יותר בפני חומצה.
מחסור בפלואוריד עלול להוביל להתפתחות של עששת, גם בקרב אלה השומרים על בריאות השיניים. סקירה עדכנית מצאה למשל כי צחצוח קבוע ושימוש בחוט דנטלי אינם מונעים התפתחות של חורים בשיניים בקרב אלה שאינם משתמשים במוצרים המכילים פלואוריד.

הקפידו על ביקורים שגרתיים אצל רופא השיניים

הקפדה על ביקורים שגרתיים במרפאת רופא השיניים עשויה להפחית את הסיכון להתפתחות של עששת, לשפר את בריאות הפה ואף למנוע אבדן של שיניים. כך לדוגמה, מחקר מסוים שבוצע בניו זילנד בחן את הרגלי הביקור אצל רופא השיניים בקרב ב-900 משתתפים  בארבע נקודות זמן: גיל 15, גיל 18, גיל 26, גיל 32. נמצא כי מטופלים שהתמידו לבקר במרפאת השיניים באופן שגרתי עד לסוף תקופת המחקר היו בעלי בריאות אוראלית טובה יותר וסבלו פחות מאבדן שיניים ומעששת. למעשה, ככל שההקפדה על הביקורים הייתה טובה יותר, כך ההשפעה על בריאות הפה הייתה גדולה יותר.

תשקלו שימוש במי פה

מספר מחקרים הצביעו על כך שסוגים מסוימים של שטיפות פה עשויים לתרום לבריאות האוראלית. כך למשל, סקירה מסוימת מצאה כי מי פה המכילים כלורהקסידין (מרכיב אנטיבקטריאלי) עשויים למתן את רובד החיידקים המצטבר על גבי השיניים והחניכיים ולמתן את הסיכון להתפתחות של דלקות חניכיים.

מרפאת שיניים בעפולה
פרטי התקשרות

הישארו בקשר

לתיאום פגישת ייעוץ השאירו פרטים בטופס הבא ואחזור בהקדם:

אולי יעניין אותך גם

כתר זירקוניה
כתר זירקוניה

גשר זירקוניה מי שמגיע אל רופא שיניים לצורך ביקורת שגרתית או שיודע שיש בעיה עם אחת או יותר מהשיניים שלו

קרא עוד »
שתלי זירקוניה
שתלי זירקוניה

השתלת שיניים זירקוניה כאשר מדברים על זירקוניה מיד אפשר להבין שמדובר באיזשהו נושא שקשור לרפואת שיניים בכלל ולנושא של שיקום

קרא עוד »